Psia Pierwsza Pomoc - Underoof

Czarnych Sznaucerów Olbrzymów
Białych Sznaucerów Miniaturowych
Hodowla
UNDEROOF
Przejdź do treści
PIERWSZA POMOC

Temperatura
(mierzymy termometrem doodbytniczo):
psy dorosłe: 37,4 – 38,3 ᵒ C
szczenięta: 38,2 – 39,0 ᵒ C
Tętno
mierzymy w pachwinie udowej
psy dorosłe: 100-160 uderzeń/minuta
psy młode: 60-120 uderzeń/minuta
Oddech
(obserwujemy klatkę piersiową, brzuch, nozdrza – możemy przyłożyć rękę do nosa):
psy dorosłe: 14-18 oddechów/minuta
psy młode: 20-22 oddechów/minuta

Kolory błon śluzowych
(dziąseł, śluzówki oka, narządów rozrodczych):
Normalna błona śluzowa jest różowa i wilgotna.
Bladość może sygnalizować krwotok, wstrząs anafilaktyczny (po ukąszeniu owada czy węża).
Zaczerwienienie może oznaczać przegrzanie, podniesione ciśnienie lub stan zapalny.
Siny kolor sygnalizuje niedotlenienie.
Przy chorobie serca zmiany w kolorze śluzówki w pysku mogą być jeszcze niewidoczne, ale widać je już na narządach rozrodczych, dlatego warto sprawdzić jaki kolor ma wewnętrzna strona napletka/wnętrze pochwy.

BIEGUNKA LUB ZAPARCIA
Z biegunką miał do czynienia prawie każdy właściciel psa. Jeżeli rzadsza kupka jest brązowa i nie zawiera krwi, nie ma się czym przejmować i nie będzie potrzebna wizyta u weterynarza. Wystarczy 24-godzinna głodówka (ze stałym dostępem do wody!). Można też podać psu 1 tabletkę (na 15 kg wagi) Nifuroksazydu, ewentualnie Smectę (1 saszetkę na 15 kg wagi psa) lun DIADOG i wszystko powinno wrócić do normy.
Jednak jeżeli kupa jest żółta, zawiera krew lub śluz i wyjątkowo śmierdzi, musimy szybko udać się do weterynarza.

Zaparcia zdarzają się znacznie rzadziej i są głównie wynikiem podawania kości lub zmiany pokarmu, np. z karmy suchej na domową i na odwrót czy dodawania mięsa do posiłków (jeżeli wcześniej tego nie robiliśmy).

Z zaparciem również nie musimy od razu wybierać się do weterynarza, wystarczy, że podamy psu olej parafinowy (10 ml na 10 kg). Uwaga! Psu nie można podawać środków przeczyszczających (!) gdyż mogą one spowodować wgłobienie jelita!

Jeżeli nasz pies ma zaparcie, a do tego wymiotuje, możliwe, że połknął jakieś ciało obce. Nie należy go wtedy na pewno karmić i poić na siłę. Najlepiej przegłodzić psa i wybierać się z nim do weterynarza.


ZATRUCIA - CZEGO PIES NIE MOŻE JEŚĆ!!!
UWAGA zjedzenie niżej wymienionych produktów może zatruć lub się okazać nawet śmiertelne:

CZEKOLADA
zawiera substancję toksyczną dla psów – teobrominę. Od jej ilości w danym produkcie zależy stopień jego szkodliwości. Na przykład kakao w proszku, gorzka czekolada, sosy i polewy czekoladowe są bardziej niebezpieczne od czekolady mlecznej i białej. Aby uniknąć ryzyka zatrucia, należy wykluczyć z diety czworonogów wszystkie pokarmy, zawierające w swoim składzie czekoladę. Niebezpieczne jest zarówno jednorazowe podanie dużych ilości czekolady, jak i częstsze zjadanie nietoksycznych dawek teobrominy. Do objawów zatrucia czekoladą należą między innymi:
  • niepokój, pobudzenie psa,
  • trudności z oddychaniem,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • wymioty,
  • biegunka,
  • drżenia mięśni.
W niektórych przypadkach może nawet dojść do śmierci pupila na skutek uszkodzenia nerek.
WINOGRANA I RODZYNKI
Do tej pory nie ustalono, jaka substancja zawarta w winogronach i rodzynkach wywołuje zatrucia u psów. Wiadomo natomiast, że już zjedzenie przez psa 10-12 winogron może zagrażać ich zdrowiu i życiu. Początkowo występują: biegunka, wymioty i ból brzucha, a następnie w wyniku zatrucia może dojść do niewydolności nerek, co może skończyć się śmiercią zwierzęcia.
CZOSNEK, CEBULA, SZCZYPIOREK
Cebula, szczypiorek i czosnek są szkodliwe zarówno świeże jak i ugotowane czy suszone. Po zjedzeniu tych warzyw dochodzi do uwolnienia w przewodzie pokarmowym toksycznych substancji (dwusiarczków). Mają one bardzo silne działanie utleniające, które powoduje uszkodzenie krwinek czerwonych i hemoglobiny. Prowadzi to do wystąpienia wielu objawów związanych z niedoborem erytrocytów we krwi (anemii). Pojawia się bladość błon śluzowych, przyspieszony oddech i akcja serca, osłabienie zwierzęcia oraz wymioty i biegunka. Może wystąpić także żółtaczka i niewydolność nerek. Do zatrucia u psów wystarczy zjedzenie 5-10 g świeżej cebuli lub około 5 g czosnku w przeliczeniu na kilogram masy ciała.
Pestki owoców – morele, brzoskwinie, wiśnie
Pestki takich owoców jak np. morele, brzoskwinie, wiśnie,  stanowią znaczne zagrożenie dla zdrowia psów. Zawierają one niebezpieczną substancję, z której powstaje cyjanowodór – związek o zapachu migdałów, prowadzący do blokady oddychania komórkowego. Dodatkowym ryzykiem jest możliwość wystąpienia niedrożności jelit, co jest możliwe w przypadku połknięcia pestki (np. brzoskwini) w całości. Natomiast rozgryzienie pestki może prowadzić do wystąpienia objawów zatrucia. Wówczas mogą pojawić się wymioty, ślinotok, przyspieszona akcja serca i oddech o zapachu migdałów, niepokój psa, aż do utraty przytomności i śmierci.
Awokado dla psa i orzechy makadamia
Do uprawy awokado wykorzystywane są toksyczne dla psów substancje, które zazwyczaj przenikają do owoców i liści tej rośliny. Spożycie awokado przez psa może prowadzić do wystąpienia biegunki i wymiotów. Z kolei zatrucie orzechami makadamia, objawiające się osłabieniem, wymiotami i drgawkami pojawia się w ciągu 12 godzin od ich spożycia. Na szczęście symptomy zazwyczaj ustępują samoistnie w ciągu 2 dni.
KOŚCI
Kości – niezależnie od rodzaju – stanowią duże niebezpieczeństwo dla zdrowia psów. Nadmierna zawartość kości w pokarmie zaburza proporcje składników mineralnych, których są one bogatym źródłem (wapń, fosfor). Ponadto masy kostne mogą wywołać niebezpieczną dla życia zwierzęcia niedrożność jelit. W skrajnych przypadkach możliwa jest także perforacja jelit. Objawami niedrożności jelit u psa są głównie:
  • brak oddawania kału mimo usilnych prób (zaparcie),
  • brak apetytu,
  • wymioty,
  • ból.

Ksylitol
Wszystkie produkty zawierające ksylitol np. gumy do żucia, słodziki, cukierki, pasty do zębów przeznaczone dla ludzi, są śmiertelnym zagrożeniem dla Twojego psa. Ksylitol w mniejszych dawkach wywołuje groźną dla życia hipoglikemię (spadek poziomu glukozy we krwi), a w większych może prowadzić do uszkodzenia i niewydolności wątroby, co staje się przyczyną śmierci. Do objawów zatrucia należą: zaburzenia koordynacji, wymioty, spadek poziomu cukru we krwi, ospałość, drgawki, a nawet śpiączka.
Śmieci
Zatrucie śmieciami jest widoczne już po godzinie. Jeżeli nie wiemy, co pies zjadł, nie wywołujemy wymiotów, a od razu udajemy się do weterynarza.
Środki chemiczne
W przypadku zjedzenia bądź połknięcia przez naszego psa środków chemicznych, nie możemy wywoływać wymiotów (spowodowało by to podwójnie uszkodzenie przełyku i jelit), ale możemy podać wodę lub mleko, które choć trochę odkwaszą zawartość żołądka, i od razu udać się do weterynarza.
WIĘCEJ postępowaniu w przupadku zatrucia i o trujących substancjach, roslinach itp. w zakładce ZATRUCIA

TABLETKI PRZECIWBÓLOWE

Czasem naszego psa może boleć brzuch albo łapa i chcielibyśmy mu ulżyć, ratując się tym, co mamy w apteczce. Nie ma nic gorszego! Możemy tylko zaszkodzić, a nie pomóc! Aspiryna, Ibuprom czy Apap są toksyczne dla psa! Już 1 tabletka może zaszkodzić 20-kilogramowemu psu. Jedynym środkiem przeciwbólowym, jaki możemy podać psu, jest czopek pyralginowy, ale też tylko i wyłącznie, jeżeli takie jest zalecenie lekarza weterynarii, który zdecyduje o dawkowaniu.

SKALECZENIA

O skaleczenie psiej łapy na spacerze nietrudno. Jeżeli rana jest płytka, wystarczy, że przemyjemy ją wodą utlenioną i przyłożymy kompres jałowy, który powinien zatrzymać krwawienie. Jeżeli miejsce zranione dalej krwawi , do oczyszczonej rany przykładamy gazik (może być nasączony Rivanolem) i zawijamy łapę bandażem. Żeby opatrunek się trzymał, możemy go okleić plastrem, a następnie założyć na niego skarpetkę i „dokleić” ją plastrem do łapy. Jeżeli skaleczenie jest głębokie, możemy je doraźnie przemyć oktaniseptem lub ewentualnie wodą utlenioną, nałożyć kompres jałowy, zabandażować i pojechać do weterynarza.

W ten sam sposób możemy również postępować ze skaleczeniami w innych miejscach.
Wróć do spisu treści